לייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית - 03-940-5454
לייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית - 03-940-5454

מחלת קנוואן

תינוק נולד

מחלת קנוואן Canavan – פיצויים בגין רשלנות רפואי

במידה ונולד לכם ילד או ילדה עם מחלת קנוואן canavan (מחלה ניוונית של המוח) בדקו אפשרות לתביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון. תביעה זו מכונה גם תביעת הולדה בעוולה.

מחלת קנאוון – (ניוון מולד ומתקדם של המוח):

מחלת canavan היא מחלה גנטית חמורה כשהתסמינים הראשונים מופיעים כבר בינקות כוללים, בין היתר, קשיים בהחזקת הראשהיקף ראש גדול מהממוצע לגיל – MACROCEPHALY התינוק אינו עוקב אחרי חפצים, התכווצויות, הפרעה בתפקוד המוטורי, טונוס השרירים ירוד הולך ומחמיר. לרוב התינוק יפתח פזילה, ניוון עצב הראיה ועיוורון בהמשך החיים הילד עשוי לסבול מפיגור חמור, ולאבד את התפקוד המוטורי ואת הקשר עם הסביבה. 

מחלת canavan הינה מחלה אוטוזומאלית רצסיבית, כלומר קיים סיכון לילד החולה במחלה התורשתית הקשה רק כאשר שני הוריו נשאים של אותו גן בלתי תקין.

תסמונת קנאוון  גנטיקה

מחלת קנאוון נפוצה בקרב אוכלוסיית היהודים יוצאי קהילות אשכנז שכיחות המחלה 1:15000 לידות ושכיחות הנשאות באוכלוסייה זו היא 1:60. לאור חומרת המחלה מומלץ לבצע בדיקת נשאות למחלה כאשר שני בני הזוג ממוצא אשכנזי.

 במידה ולא הוצע לבני הזוג לבצע בדיקת נשאות למחלת קנאוון למרות היותם ממוצא אשכנזי ולפיכך הם לא ידעו שהם נשאים של הגן ונולד ילד החולה במחלה הקשה, ייתכן וקיימת אפשרות לתביעת רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה. נרחיב על כך בהמשך.

שיעור הנשאים למחלה בקרב יהודים ממוצא אשכנזי הינו מאוד גבוה ולכן מזה שנים רבות המליץ איגוד הגנטיקאים להפנות בני זוג ממוצא אשכנזי לביצוע בדיקת נשאות למחלה (גם אם לא ידוע על מחלות במשפחה או גורם סיכון אחר). 

אבחון טרום לידתי של מחלת קנוואן canavan :

במידה ונמצא כי קיים סיכון למחלת קנאוון  (קרוב משפחה החולה ב – קנאוון או בניוון מולד ומתקדם של המוח או שנמצא כי שני בני הזוג נשאים של הגנים הלא תקינים) מומלץ לפנות לייעוץ גנטי פרטני. ניתן לבצע אבחון טרום לידתי במהלך ההריון (ואף לפניו באמצעות PGD) כדי לוודא האם העובר חולה במחלה הקשה או לא.

תביעת רשלנות רפואית במקרה של לידת ילד עם מחלת קנאוון:

במקרים שבהם נולד ילד עם מחלת קנוואן ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית במעקב ההריון. עילת התביעה במצבים אלה של רשלנות בהריון מכונה “הולדה בעוולה”.

בהתאם להלכה שנפסקה על ידי בית המשפט העליון, יש להגיש תביעות אלה תוך 7 שנים מהיום שנוצרה עילת התביעה (מועד ז עשוי להיות לדוגמא בעת הגילוי המחלה), אולם לאחרונה קבע בית המשפט העליון בפסק דין חשוב מאוד כי במידה וכבר חלפו 7 שנים, הילוד  עדיין יוכל להגיש תביעה  בעילה של “חיים בעוולה”  עד ליום  31.12.17 בכפוף לכך שתביעת הילוד לא התיישנה, קרי, טרם הגיע לגיל 25. לאחר

לכן, במידה ונולד לכם ילד עם תסמונת קנאוון חשוב לפנות בדחיפות לצורך בירור אפשרות לתביעת רשלנות רפואית והיערכות מתאימה לכך.

נציין מספר דוגמאות נוספות למצבים שבהם ניתן לשקול תביעת רשלנות רפואית באותם מצבים שבהם נולד ילד החולה במחלת קנוואן :

  • לאור שכיחות מחלת קנאוון בקרב יוצאי קהילות אשכנז וחומרתה, מומלץ לבני זוג המשתייכים לעדות אלה לבצע בדיקת סקר לאיתור נשאות ל קנאוון (גם ללא גורם סיכון ידוע). לכן במידה ולא הוצע לאישה לעבור בדיקת נשאות למחלה הגנטית והיא אף לא יודעה בדבר האפשרות לבצע בדיקה זו בהחלט ייתכן ותהיה אפשרות לתביעת פיצויים בגין רשלנות בהריון (תביעת הולדה בעוולה) .
  • רשלנות במסירת תוצאות הבדיקה המעידות על נשאות למחלת canavan ו/או אי מתן הסבר ו/או הפניית בן הזוג לביצוע בדיקת נשאות למחלה התורשתית.
  • רשלנות של רופא נשים אשר לא המליץ על ביצוע בדיקת נשאות ל קנאוון חרף קיומם של גורמי סיכון ספציפים, כגון: סיפור משפחתי של קאנוון או מחלה גנטית הקשור לניוון מתקדם של המוח.
  • אי הפנייה לייעוץ גנטי כאשר ידועים גורמי סיכון ללידת צאצאים עם מחלת קנאוון ואי הפנייה לאבחון טרום לידתי (בדיקת סיסיי שלייה או מי שפיר) במקרים בהם יש סיכון כי העובר עלול להיות חולה במחלת קנאוון.
  • אי יידוע ההורים בדבר האפשרות לבצע הליך של PGD ואבחון טרום הריוני.
  • רשלנות בביצוע ו/או בפיענוח בדיקות המעבדה ו/או במסירת תוצאותיהן להורים.

מחלת קנוואן פיצויים בין רשלנות רפואית

קנאוון הינה מחלה חמורה מאוד העשויה להתבטא במוגבלות קשה ותלות מוחלטת בזולת. העלויות הכרוכות בגידול ילד החולה במחלת קנוואן הינן גבוהות מאוד, ומסיבה זה, במידה והתביעה מתקבלת, גם סכומי הפיצויים שנפסקים עשויים להיות גבוהים מאוד ולהסתכם במיליוני ש”ח, וזאת כדי שניתן יהיה לספק את מלוא צרכיו המיוחדים של הילד עד לאריכות ימי חייו וכן לפצות את ההורים בגין הפסדיהם, הוצאותיהם, כאב וסבל ופגיעה באוטונומיה.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג הורים לילדים עם מחלות גנטיות. להערכת סיכויי התביעה ושוויה ניתן לפנות לעו”ד רשלנות רפואית אורי דלאל בטל’: 0544-485312 או בדוא”ל: rashlanut1@gmail.com

 

 

 

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

להערכת סיכויי התביעה ושוויה ניתן לפנות לעו”ד אורי דלאל

054-4485312 rashlanut1@gmail.com

עובר באולטראסאונד

מצוקה עוברית רשלנות רפואית

מאמר זה בנושא: רשלנות רפואית בהריון / לידה מצוקה עוברית נולד לכם ילד עם מוגבלות וצרכים מיוחדים כתוצאה מרשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה בטיפול במצוקה עוברית ? מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית לבחון עילת תביעה לפיצויים. מהי מצוקה עוברית ? מצוקה עוברית הינה מצב רפואי הדורש התערבות דחופה וזאת מכיוון שהעובר...
קרא עוד
Call Now Button
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support