לייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית - 03-940-5454
לייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית - 03-940-5454

רשלנות רפואית בלידה במצג עכוז

במצבים שבהם לא הומלץ או הוסבר ליולדת אודות האפשרות של ניתוח קיסרי למרות שהעובר במצג עכוז וכתוצאה מכך נגרם נזק ליילוד ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

מצג עכוז האו לידת עכוז הינו מצב שבו מיקומו של התינוק ברחם לקראת הלידה אינו תקין, כאשר עכוזו או רגליו מופנים כלפי פתח האגן (במקום ראשו). האבחנה של מצב עכוז בעובר יכולה להתבצע בבדיקה חיצונית או בבדיקה לדנית וניתן לאשרה בבדיקת אולטרסאונד. ניתוח קיסרי במצבים של מצג עכוז מבוצע בשיעורים גבוהים בארץ ובעולם.

שיעור תמותת העוברים סב-לידתית במצג עכוז גבוה פי 3-5 בהשוואה לעוברים הנולדים במצג ראש. אחת הסיבות לתמותת יילודים או פגיעה ביילודים הינה כתוצאה מקושי בחילוץ ראש התינוק בזמן הלידה דבר אשר עשוי להוביל לפגיעה מחוסר חמצן (תשניק או אספיקציה) ובהתאם גם לפגיעה מוחית (שיתוק מוחין) ואף מוות. כמו כן, לידת עכוז עלולה להביא לתוצאה של פריקה אצל התינוק הנולד ואף שיתוק.

תינוק נולד

חובת הסבר ליולדת במצבים של מצג עכוז

מצג עכוז בעובר מחייב מתן הסבר וליולדת בדבר האפשרויות של אופן סיום הלידה: לידה לידנית או ניתוח קיסרי לרבות מתן הסברים בדבר הסיכונים והסיכויים הגלומים בכל אופציה. במידה ולא ניתנו ההסברים הנ”ל או במידה והצוות החליט לבצע לידה לידנית ללא קבלת הסכמתה של היולדת וכתוצאה מכך נגרמו נזקים ליילוד ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה. גם החלטה בדבר ניסיון היפוך צריכה להתקבל לאחר מתן הסבר מפורט לאישה.

בהתאם להמלצות האיגוד הישראלי במיילדות וגינקולוגיה, במידה ותבחר היולדת, לאחר קבלת ההסברים הנדרשים, לבצע לידה לידנית, הלידה תנוהל על ידי רופא בכיר בעזרת רופא נוסף, כאשר רופא מרדים ורופא ילדים יהיו זמינים לחדר לידה בזמן היילוד.

באילו מצבים יש להימנע מלידה נרתיקית ויש לבצע ניתוח קיסרי במקרים של מצג עכוז ?

במקרים הבאים אין מקום לבצע לידה לידנית ויש לבצע תחת זאת ניתוח קיסרי. במידה ובמקרים אלה בוצע ניסיון ללידת לידנית ותוך כדי כך נגרם נזק ליילוד (לרבות מוות) ייתכן וקיימת עילת תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית :

  1. חוסר הסכמתה של היולדת ללידת עכוז לדנית.
  2. משקל עובר גדול או קטן.
  3. עובר במצג רגליים (רגל אחת או שתיים של העובר מצביעה לכיוון מטה ותצא תחילה). ניסיון יילוד וגינלי של עובר במצג רגליים עשוי להסתיים בסיבוכים ונזקים קשים ליילוד לרבות שיתוק מוחין, שיתוק ומוות ולכן מומלץ לבצע ניתוח קיסרי במצבים אלה.
  4. זקיפות ראש של העובר בבדיקת אולטרסאונד.

תביעות רשלנות רפואית בגין אי ביצוע ניתוח קיסרי במקרים של מצג עכוז

במידה ונגרם נזק ליילוד כתוצאה מאי ביצוע ניתוח קיסרי מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית בלידה אשר יוכל לברר את נסיבות המקרה ולהתייעץ עם מומחים מתאימים לצורך בירור התביעה והערכת סיכוייה.

ניתן לפנות להערכת סיכויי התביעה ושוויה לעו”ד אורי דלאל בטל’: 0544-485312 או בדוא”ל: rashlanut1@gmail.com.

עובר באולטראסאונד

מצוקה עוברית רשלנות רפואית

מאמר זה בנושא: רשלנות רפואית בהריון / לידה מצוקה עוברית נולד לכם ילד עם מוגבלות וצרכים מיוחדים כתוצאה מרשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה בטיפול במצוקה עוברית ? מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית לבחון עילת תביעה לפיצויים. מהי מצוקה עוברית ? מצוקה עוברית הינה מצב רפואי הדורש התערבות דחופה וזאת מכיוון שהעובר...
קרא עוד

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

להערכת סיכויי התביעה ושוויה ניתן לפנות לעו”ד אורי דלאל

054-4485312 rashlanut1@gmail.com

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support